Pesäpallokausi 2001

Manelle pronssia!!

Kestilän Kisa-Veikkojen kasvatti Marko "Mane" Rasinkangas voitti kuluneen kauden päätteeksi SM-pronssia Pattijoen Urheilijoiden miesten Superpesis-joukkueessa. Mitali on Markolle, joukkueensa kapteenille ensimmäinen miesten SM-tasolla. Pattu pesi Hyvinkään Tahkon pronssipeleissä puhtaasti voitoin 2-0.

Marko Rasinkangas oli juniori-ikäisenä poikkeuksellisen lahjakas pelaaja. Ensimmäisen Itä-Länsi ottelun hän pelasi Kemin valtakunnallisella leirillä E-juniori ikäisenä v. 1989. Em. ottelusta Marko pokkasi Lännen joukkueen 2-palkinnon. Paras saavutus juniorina Kisa-Veikoissa Markolla on Pohjois-Suomen mestaruus pronssi C-pojista vuodelta 1993. V. 1994 Marko pelasi viimeisen kauden Kisa-Veikkojen paidassa miesten Maakuntasarjassa. Em. kaudella Marko pelasi 16-vuotiaana isänsä Sakarin kanssa samassa joukkueessa. Ensimmäisen Superpesis-ottelunsa Marko pelasi 17-vuotiaana kaudella 1995 Jyväskylän Kiriä vastaan Pattijoen paidassa. Kaudella 2000 Marko voitti miesten Superpesiksen runkosarjan kärkilyöntitilaston. Lisäksi hän on pelannut kaksi miesten Itä-Länsi ottelua.

Kisa-Veikkojen historiassa Marko Rasinkangas on järjestyksessään toinen pelaaja, joka on saavuttanut SM-mitalin miesten pääsarjatasolla pelaajana. Kisa-Veikkojen kasvatti Panu Suorsa oli voittamassa pelaajana mestaruuksia Oulun Lipolle kausina; 1994 ja 1998. Hopeaa Panu saavutti kaudella 1995 ja pronssia kaudella 1993. V. 1990 Panu Suorsa pelasi viimeisen kautensa Kisa-Veikkojen paidassa Suomensarjassa, jonka jälkeen hän siirtyi Kisa-Veikoista Oulun Lipon riveihin.

Muita SM-mitalin saavuttaneita Kisa-Veikkojen kasvatteja ovat Harri Tegelberg ja Harri Yrttiaho. Harri Tegelberg voitti Sotkamon Jymyssä A-poikien SM-kullan pelinjohtajana kaudella 2000. Pelaajana Harri Tegelberg pelasi viimeisen kautensa Kisa-Veikoissa miesten Suomensarjassa kaudella 1991, jonka jälkeen hän siirtyi Pattijoen Urheilijoiden riveihin. Harri Yrttiaho oli voittamassa pelaajana A-poikien SM-pronssia kaudella 2000 Kajaanin Pallokerhon paidassa. Harri Yrttiaho pelasi viimeisen kautensa Kisa-Veikoissa 1999 miesten Suomensarjassa, jonka jälkeen hän on edustanut Kajaanin Pallokerhoa.

Kisa-Veikot onnittelee Markoa ensimmäisestä SM-mitalista ja toivoo samalla, että jatkossa mitalit saavat lisää seuraa... ja kirkkaamman värisiä kavereita!!

Edellinen / Etusivulle