Vattenfall-seuracup I Raahe
Koivuluodon Urheilukenttä
25.6.2008
Kisa-Veikot on valtakunnallisessa Vattenfall seuracup kilpailussa ensimmäisen alkuerän jälkee viidentenä alle 5000 asukkaan kuntasarjassa. Edellä ovat Vetelin Urheilijat 12800pistettä, Kaustisen Pohjan-Veikot 12612, Kälviän Tarmo 12023 ja Posion Pyrintö 10706. Kestilän pisteet ovat 10368.
Pohjois-Pohjanmaan osalta toinen erä käydään 4.8. Oulaisissa. Kahden alkuerän jälkeen 15 parasta joukkuetta pääsee finaaliin, joka järjestetään 30.08. Tuusulassa. Finaalijoukkueet pääsevät myös seuraamaan Suomi-Ruotsi maaottelua.
Raahen alkuerässä Kestilä oli Pohjois-Pohjanmaalla ylivoimainen osassa sarjassaan. Vain isompien kuntasarjojen edustajat Oulu Pyrintö ja Kuivasjärven Aura olivat edellä.
Tuloksista julkaistu voittaja ja parhaat kisa-veikkolaiset. Kaikki tulokset luettavissa Raahe Vesan tulossivuilta.
Seurapisteet
Oulun Pyrintö 15770
Kuivasjärven Aura 13968
Kestilän Kisa-Veikot 10368
Raahen Vesa 7604
Pyhäjoen Wirta 2026
Saloisten Salama 1655
Oulaisten Huima 1111
Vihannin Urheilijat 401
Haapaveden Urheilijat 283
Iin Yritys 227
TULOKSET
P11 60 m
1. Olli-Oskari Loukkola OulPy 9,31
9. Jere Tervonen KestKV 11,11
10. Konsta Hepo-Oja KestKV 11,38
11. Eelis Helander KestKV 12,24
Erä 1 Tuuli: -1,3
1. Olli-Oskari Loukkola OulPy 9,31
5. Jere Tervonen KestKV 11,11
6. Eelis Helander KestKV 12,24
Erä 2 Tuuli: -2,7
1. Antti Rosenqvist OulHui 9,78
5. Konsta Hepo-Oja KestKV 11,38
P11 1000 m
1. Niko Mikkola KuivAu 3.32,80
4. Eetu Hämeenaho KestKV 4.14,28
P11 Korkeus
1. Miro Haataja OulPy 132
4. Antti Väänänen KestKV 110
P11 Kuula
1. Osman Akbaba KestKV 9,11
7,84 0,00 9,11 8,97
6. Teemu Still KestKV 5,21
5,16 4,87 4,87 5,21
P11 4 x 50 m
1. Oulun Pyrintö 30,10
Miro Haataja
Tuomas Määttä
Olli-Oskari Loukkola
Miikka Kanniainen
4. Kestilän Kisa-Veikot 35,49
Osman Akbaba
Eetu Hämeenaho
Konsta Hepo-Oja
Antti Väänänen
P13 60 m Tuuli: -2,2
1. Ilari Rautalin OulPy 8,36
3. Jami Leskinen KestKV 9,67
P13 1000 m
1. Sakari Ylönen OulPy 3.27,90
4. Simo Härmä KestKV 3.54,96
P13 Pituus
1. Jouka Veijola KuivAu 4,76
4,47 4,44 0,00 4,76
+1,8
4. Sakari Niskala KestKV 4,46
4,36 4,46 4,35 4,31
+0,8
P13 Moukari
1. Aatu Hämeenaho KestKV 21,80
21,80 19,39 21,52 X
4. Tuukka Tervonen KestKV 12,96
12,43 12,61 X 12,96
P13 4 x 100 m
1. Oulun Pyrintö 54,42
Philippe Nkansi
Jere Hölttä
Sakari Ylönen
Ilari Rautalin
3. Kestilän Kisa-Veikot 1.01,31
Jami Leskinen
Tuukka Tervonen
Aatu Hämeenaho
Simo Härmä
P15 100 m Tuuli: -1,7
1. Sami Kallio-Kokko KuivAu 12,29
5. Teemu Härmä KestKV 14,11
7. Miikka Tervonen KestKV 16,38
P15 2000 m
1. Miika Eskuri KuivAu 6.04,10
6. Jaakko Leinonen KestKV 7.41,55
P15 Kolmiloikka
1. Joel Hurskainen OulPy 11,73
11,73 11,43 11,34 0,00
+0,9
3. Valtteri Rantonen KestKV 8,97
8,97 8,73 8,53 0,00
+1,1
P15 Keihäs
1. Tuomas Pellikka KestKV 52,22
0,00 0,00 51,98 52,22
2. Valtteri Hauru OulPy 37,35
37,27 34,12 37,35 32,64
3. Janne Martikainen KuivAu 30,02
27,90 0,00 28,92 30,02
4. Pentti Katiska OulPy 29,66
0,00 0,00 28,54 29,66
P15 4 x 100 m
1. Oulun Pyrintö 49,78
Valtteri Hauru
Tatu Vähäkangas
Aleksi Ollila
Joel Hurskainen
2. Kestilän Kisa-Veikot 57,42
Teemu Härmä
Jaakko Leinonen
Tuomas Pellikka
Valtteri Rantonen
T/P 11/13/15 3 x 800 m kävely
1. Kuivasjärven Aura 13.40,94
Aino Veijola
Henriikka Könönen
Sara Oikarinen
4. Kestilän Kisa-Veikot 16.40,99
Eetu Hämeenaho
Krista Suihkonen
Anniina Kemi
M17 Korkeus
1. Joonas Jokivartio OulPy 200
3. Heikki Roivainen KestKV 170
M17 Kuula
1. Matti Sivonen KuivAu 13,88
0,00 13,88 0,00 13,72
2. Jussi Koskinen KestKV 11,66
0,00 11,62 11,66 0,00
T11 60 m
1. Julia Mustonen KuivAu 8,97
9. Milena Hepo-Oja KestKV 10,27
10. Enni Helander KestKV 11,35
11. Emilia Helander KestKV 12,08
Erä 1 Tuuli: -2,0
1. Elli Uusikylä OulPy 9,37
4. Milena Hepo-Oja KestKV 10,27
5. Emilia Helander KestKV 12,08
Erä 2
1. Julia Mustonen KuivAu 8,97
6. Enni Helander KestKV 11,35
T11 1000 m
1. Oona Heikkinen KuivAu 3.38,30
5. Aliisa Härmä KestKV 4.38,67
Kilpailun ulkopuolella
Jenna Helander KestKV 4.43,84
T11 Korkeus
1. Krista Lavikainen OulPy 125
Jenna Helander KestKV NH
T11 Kuula
1. Maria Wimmer KuivAu 6,93
6,32 6,49 6,93 6,30
6. Laura Rantonen KestKV 4,82
4,82 4,55 4,54 4,36
T11 4 x 50 m
1. Oulun Pyrintö 30,32
Rosa Karppinen
Krista Lavikainen
Elli Uusikylä
Rosa Tieksola
5. Kestilän Kisa-Veikot 36,95
Aliisa Härmä
Jenna Helander
Enni Helander
Milena Hepo-Oja
T13 60 m Tuuli: +0,8
1. Meri-Tuuli Mäkinen KuivAu 8,66
2. Nina Akbaba KestKV 8,70
T13 1000 m
1. Mira Taulavuori OulPy 3.15,01
5. Ida Still KestKV 3.48,54
T13 Pituus
1. Riikka Kokko OulPy 4,87
4,87 4,87 0,00 4,83
+1,5
3. Annemari Hepo-Oja KestKV 4,37
4,37 4,37 4,20 4,06
-0,2
7. Kaarin Ojala KestKV 4,08
4,08 3,86 4,01 3,96
+0,8
T13 Moukari
1. Milja Jylhänniska OulPy 39,85
35,20 37,26 0,00 39,85
3. Krista Suihkonen KestKV 19,02
19,02 18,68 17,90 0,00
T13 4 x 100 m
1. Oulun Pyrintö 53,33
Enni Hietapelto
Riikka Kokko
Mira Taulavuori
Milja Jylhänniska
3. Kestilän Kisa-Veikot 56,54
Kaarin Ojala
Ida Still
Annemari Hepo-Oja
Nina Akbaba
T15 100 m Tuuli: -1,1
1. Taija Skopa OulPy 12,89
4. Emmi Taipaleenmäki KestKV 14,77
T15 2000 m
1. Silja Kauppinen KuivAu 7.15,45
3. Jenni Still KestKV 7.43,38
T15 Kolmiloikka
1. Kaisa Klemetti KuivAu 10,73
10,31 10,73 10,44 10,38
+0,8
5. Heidi Akbaba KestKV 9,55
0,00 9,55 9,28 9,21
+1,4
7. Anniina Kemi KestKV 7,02
7,02 0,00 7,01 6,92
+0,6
T15 Keihäs
1. Heli Seppänen KestKV 33,48
33,48 29,80 33,29 32,48
2. Tiia Mämmelä VihanU 33,08
30,26 30,14 32,03 33,08
N17 800 m
1. Saila Lehtonen OulPy 2.30,52
4. Heidi Kemi KestKV 2.59,20
N17 Korkeus
1. Reeta-Mari Loukusa RaahVe 155
5. Sanni Kaikkonen KestKV 135
N17 Kuula
1. Maria Kaikkonen KuivAu 11,72
10,80 0,00 11,72 0,00
5. Anniina Keskitalo KestKV 6,72
6,40 6,72 6,05 6,24
6. Jenni Kemi KestKV 6,39
5,91 6,32 6,21 6,39
|